Photos seriously or for the fun...from the air or from the ground ..

Last time updated: 6. 07. 2020

Micro gallery


My latest gallery is all about flies, beetles, spiders, centipedes, woodlouses.... All those creatures look same to us - small bugs with many legs. And very often we are squeamish about them. And me? I am personally fascinated - all forms, shapes, colors resemble the time of Jurassic park! Small details - scales, eyes, claws - everything shows the adaptations gained throughout the evolution. They are interesting from many points of view. You can look at their irreplaceable role in ecosystem. Or as an bio-engineer learn from their adaptations. Or just let your imagination to be captured by ...


I have been working on my latest gallery for few months now. And it's such fun!


I started the project a year ago, but that time I had no idea how much I have to learn. That time I had experience only with regular macro made from hand. And maximal resolution I could reach was 5:1. That time I stitched pictures very rarely.I am still happy with pictures I got and you can see them in galley Small world. But in this project I decied to go to magnification 8:1 to 20:1. And this requires totally different approach. First of all you can't make a picture of living beetle (or only very rarely). I have to find dead beetles in good condition for the shot. And then I need to make them nice and tidy because they are very often in bad shape. This part can be frustrating as it not always brings the demanded result. 10:1 macro photography is technically challenging dispcipline as the step between indiviual single pictures is measured in μm and any small movement can ruin whole stack.All the pictures are in high resolution as they are stitched not only for the depth of field but also for the size. Smallest picture is something around 5000px x 5000px, most pictures are 9000px x 9000px and the largest is rouhgly 15000px x 15000px. This technique requires a lot of patience as the amount of pictures needed for one final picture can vary between 1500 to 8000 single pictures.Last time updated: 3. 05. 2020

Last time updated: 8. 12. 2017

Makrofotografie - projekt Malý svět


Tak jak postupem času přestávám být "free" a počet foto grafií krajin tím pádem klesá, přišel čas, kdy jsem musel vymyslet, jak přizpůsobit koníček na něco méně časově náročného. Když jsem po dlouhé době vytáhnul ze skříně zaprášené makrokroužky a vydal se ven, byl jsem uchvácen světem, který jsem našel. Postupně se z obcházení zahrady a postávání u rododendronového keře stal rituál, který dnes opakuji vždy, když dovolí světlo. Tak jak postupují roční období, mění se i druhová skladba na tomhle relativně malém kousku země. Je až překvapivé kolik tvarů, barev a velikostí tato mikro zoo obsahuje.

Jak na to

Makro fotografií se nejčastěji rozumí taková fotografie, kdy je objekt vyfocen se se zvětšením větším než 1:1. K focení makro fotek se obecně používá několik různých technických řešení - od těch nejdražších jako jsou specializované objektivy, přes levnější předsádky a reverzní kroužky s přenosem clony až po nejobyčejnější makro kroužky. Každé řešení má své výhody i nevýhody a tak v praxi jako mnoho jiných kombinuji více možností - nejčastěji pak reverzně otočený objektiv spolu s makrokroužky. V závislosti na typu objektivu tak dostávám potřebné zvětšení - v případě potřeby si můžu pomoci přidáním/ubráním makrokroužku. Princip je to jednoduchý a jeho krása počívá v tom, že není třeba mít drahé objektivy a přesto se dá dostat velmi solidní zvětšení a pro mé účely vyhovující ostrost bez toho, že bych musel k focenému objektu přehnaně blízko.

Objektivy, které používám, patří mezi nejlevnější bazarové kousky na trhu - obyčejný Pentacon 50mm f1,8 a Pentacon 29mm f2,8. Ostření přes obejktiv není třeba řešit - při prvním pohledu do hledáčku je hned jasné že hloubka ostrosti je tak malá, že stačí pohyb o pár milimetrů a je přeostřeno jinam (přesněji nezaostřeno :) ). Redukce mám nasazené dvě - jedna pro závit M42- a druhá redukce pro reverzní uchycení na straně, kde je normálně uchycen filtr - obojí z čínské verze ebaye či něčeho podobného za pár desetikorun. Důležité jsou obě - i když je objektiv použit reverzně, tak redukce na M42 drží stlačené pérko na clonu a tu je tak možné plynule měnit a v dobrém světle tak i kontrolovat hloubku ostrosti. Samozřejmě lze také použít objektivy novejší konstrukce, ale ty budou vyžadovat reverzní redukci s přenosem clony, takže to znamená další náklady navíc. Mezikroužky mám nejjednodušší mechanické - opět není třeba utrácet, cílem je jen dostat objektiv dál od roviny snímače a tak si opět vystačím s čínským zbožím. Nakonec, pokud tedy nevlastníte nějaký super-hyper nadupaný stroj, který vám dovolí fotit na hodně vysoké ISO, budete potřebovat blesk. Dobrá zpráva je že opět není třeba hned běžet do obchodu a koupit ten nejlepší makro blesk, ale klidně si stejně jako já vystačíte s krabicí od mléka nasazenou na stávajícím blesku. Stálo mě to pár korun za lepicí pásku, kterou jsem vše dal dohromady a trochu času na upravení samotné krabice, ale jinak, pokud chcete estetičtější řešení tak opět na ebay najdete desítky různých difuzorů na blesk pro makro fotografování.

Fotím živý hmyz

- takže stativ se ke slovu dostane velmi zřídka. I když se snažím maximálně využít přirozeného světla, tak vzhledem k nutnosti velkých clonových čísel v kombinaci s relativně krátkými časy, si pomáhám přisvícením bleskem. I když by se mohlo zdát že skládaná makra nedělám díky technice focení, tak je tomu přesně naopak. Mám rád ten trojrozměrný pocit, když v zóně ostrosti je jen něco - stejně jak při focení portétu. A tak nepotřebuji makra skládat do superostrých fotek od kraje ke kraji - nesnažím se vytvořit encyklopedii, ale jen zachytit fasinující svět a příběhy malé zahrady. No a asi by mě ani nebavilo aranžovat mrtvý nebo mražený hmyz.


Last time updated: 7. 12. 2017

První zpráva


První post po přestavbě stránek, takže co napsat? Snad jen "Vítejte!" by stačilo. Ovšem asi stačit nebude. Doufám, že po přechodnou dobu odpustíte mírné technické nedostatky, které budou dozajista provázet první týdny a možná i měsíce provozu. Na druhou stranu doufám, že již teď oceníte responsibilní design, lepší rozlišení fotografií a celkové zjednodušení webu.


Pokud se vám líbí fotky na stránkách či máte námět na focení dejte vědět třeba přes zprávy nebo přes FB.